‘Acceptable Limits of Exposure for Short Durations’

Чернобил, мястото на най-известната ядрена катастрофа в света, е изоставен след скандалния срив на реактора през 1986 г. поради радиационно замърсяване. Въпреки това Украйна сега планира да пренастрои Чернобил, превръщайки го във вятърен парк, който отново може да генерира енергия.

Сегашният план е Чернобил да се трансформира във вятърен парк с мощност един гигават, който ще бъде един от най-големите в Европа. При пълен капацитет вятърният парк може да захранва до 800 000 домове в близкия Киев, столицата на Украйна. Въпреки това все още има опасения за безопасността на работниците, прекарващи времето си в радиационната зона, тъй като все още има радиоактивен материал в атмосферата, но в поносими нива.

Миналата година се съобщава, че руски войници са преживели лъчева болест, след като са копали в мръсотията близо до електроцентралата, когато са превзели мястото на Чернобил по време на нахлуването в Украйна. Украинското правителство и Notus Energy, германската компания, участваща в проекта, все още оценяват как да продължат безопасно.

Въпреки опасенията, Чернобил предлага няколко предимства за проекта за вятърна централа. В района вече има изградена голяма част от инфраструктурата на електроцентралите и жителите няма да бъдат изселени, тъй като радиационната зона по същество е град-призрак. Освен това рехабилитацията на Чернобил в модерна електроцентрала, която произвежда чиста, възобновяема енергия, има символично значение, осигурявайки чиста, щадяща климата енергия за Киев.

Александър Краснолуцки, заместник-министър на екологията на Украйна, заяви, че Чернобил може да се превърне в символ на чиста, щадяща климата енергия. Като цяло проектът има за цел да облагодетелства околната среда, като същевременно осигурява устойчива енергия за столицата на Украйна.

Вашият коментар