Много авиокомпании пропускат редове със седалки с номера 13 и дори 17, за да помогнат в борбата със суеверията на пътниците. Не е рядкост. А именно, между два и пет процента от населението изпитва силно безпокойство при мисълта за летене, а до 40 процента от пътниците изпитват някаква форма на страх, докато летят със самолет, съобщава Euronews.com. Много пътници прибягват до ритуали, за да облекчат страховете си от летене и да имат щастливи номера, когато става въпрос за места, трябва да докоснат външната страна на самолета преди полета или носят някакво облекло, свързано с късмет за полета.
За да избегнат суеверните молби да си сменят мястото преди полета, много авиокомпании пропускат редове 13 и 17. Страхът от числото 13 е толкова често срещан, че дори си има име. Думата „трискайдекафобия“ или крайно суеверие относно числото 13 се появява за първи път през 1911 г. в американско психологическо списание. Произходът на масовото отвращение към това число не е ясен, но е по-често срещан в западния свят.
Според библейските записи Юда Искариотски, ученикът, който предател на Исус Христос, е бил 13-ият гост на последната вечеря. В календара на маите 13-ият бактун – който представлява календарна единица от около 390 години – се предвиждаше да съвпадне с края на света, обявен през 2012 г. Някои приписват чувствата, свързани с числото 13, на скандинавската митология. А именно, според скандинавската легенда, 12 богове се наслаждавали на празник във Валхала, когато Локи, богът мошеник, пристигнал неканен като 13-ти и уредил един от гостите да застреля друг.
Една от разпространените теории е, че негативните асоциации с числото идват от позицията му след 12, което често се смята за щастливо число. Така в Италия числото 17 също се смята за нещастно число. Чрез пренареждане на римската цифра XVII може да се създаде думата „vixi“, която на латински означава „животът ми свърши“. Това не са единствените нещастни числа. В Китай произношението на думата четири звучи като китайската дума за смърт.
Ето авиокомпаниите, които пропускат злополучните линии: Ryanair, Air France, Singapore Airlines, Cathay Pacific, Qatar Airlines, Emirates, KLM и Iberia, както и германският превозвач Lufthansa. Редове 13 и 17 липсват в техните самолети, защото се смятат за нещастни числа, посочиха те в туит в профила на Lufthansa през 2017 г., заедно с намигащ емотикон. United Airlines също нямат линия 13 или 14 и премахнаха линия 14, защото звучи като фразата „ще умре“ на китайски.
Това не са единствените суеверия, свързани с летенето. Според проучване от 2016 г. около 17 процента от пътниците се чувстват по-добре, ако могат да докоснат външната страна на самолета, преди да заемат мястото си – най-разпространеното суеверие, свързано с летенето. Други данни сочат, че полетите от Обединеното кралство до Европа са с около 39% по-евтини в петък, 13-ти, тъй като хората се притесняват, че нещо ще се обърка с пътуването им точно в този ден, известен като ден на лош късмет. – Ако не сте суеверни , пътувайте на 13. Защото ще спестите пари – каза Laure Bornet, вицепрезидент на EMEA в KAYAK.
Дори някои пилоти са малко суеверни. Според интернет форуми, посещавани от персонала на авиокомпанията, много пилоти казват, че обичат да докосват крилата на самолета преди излитане, а някои ядат едно и също преди всеки полет.