Герхард Вайнхофер, управляващ директор на асоциацията за защита на кредиторите Creditreform Austria, смята, че фалитите при недвижими имоти ще се увеличават. Индустрията на недвижимите имоти е изправена пред токсична комбинация от повишаващи се лихвени проценти, по-ниски цени на недвижимите имоти и по-високи разходи за строителство, което може да доведе до нови сътресения и фалити. Вайнхофер е убеден, че икономическата среда не е единствено отговорна за трудностите в индустрията. Това беше повлияно от дългогодишната политика на нулеви лихви, която позволи евтино финансиране на проекти за недвижими имоти и впоследствие предизвика бум на пазара и високи печалби.
Това повдигна въпроси дали компаниите са натрупали достатъчно резерви от печалбите си за обрата. Уайнхофер заяви, че евтините пари в продължение на две десетилетия са действали като наркотик и не могат да бъдат изоставени внезапно. Дългосрочният подем в сектора приключи, а растящите лихви оскъпиха кредитите, което значително затрудни проектното финансиране. Ситуацията също така поставя потребителите под нарастващ натиск и много от тях вече не могат да си позволят да притежават собствен дом.
Тези развития оказват влияние върху наемите и строителния сектор и търсенето на имоти се е увеличило, докато предлагането остава горе-долу същото. По-голямата част от потребителите биват тласкани към пазара на наеми, което вероятно допълнително ще увеличи цените на наемите, особено за апартаменти, които не са субсидирани.
Вайнхофер не очаква остър недостиг на жилища, но ситуацията ще се влоши, особено в Източна Австрия, където населението нараства.
Турбуленцията в сектора на недвижимите имоти вече се дължи на видимо увеличение на броя на фалитите на родните строителни компании. Според актуален анализ на кредитния застраховател Acredia, от януари до септември 2013 г. 667 местни строителни компании са подали молби за несъстоятелност, което е 16% увеличение спрямо същия период на миналата година.