Изследването, публикувано в „Научни доклади“, предполага, че бебета на четири месеца могат да разберат как телата им взаимодействат с пространството около тях. Екипът на BabyLab на университета в Бирмингам проведе проучване, при което на бебета се показва топка на екран, движеща се към или далеч от тях, докато се измерва мозъчната им активност. Когато топката беше най-близо до тях на екрана, бебетата бяха представени с „докосване“ (малка вибрация) на ръцете си.
Резултатите от проучването показват, че през първите месеци от живота си бебетата показват повишена соматосензорна мозъчна активност, когато докосването е предшествано от движещ се към тях обект. Според Джулия Ориоли, изследовател по психология в университета в Бирмингам, това означава, че бебетата могат да усетят пространството около тях и да разберат как телата им взаимодействат с това пространство, наричано периперсонално пространство.
Изследователи от университета в Бирмингам също установиха, че при осеммесечни бебета, когато докосването на ръката им е предшествано от топката на екрана, която се отдалечава от тях, мозъчната активност на бебетата показва признаци, че са били изненадани. Това предполага, че докато бебетата напредват през първата си година от живота, мозъците им изграждат по-сложно съзнание за това как тялото им съществува в пространството около тях.
Изследователите се надяват да проведат допълнителни проучвания с по-млади и по-възрастни участници, за да хвърлят светлина върху видовете мозъчна активност, към които се развиват бебетата. Те също така се надяват да видят дали има ранни признаци на тези мултисензорни способности при новородени бебета. Ако случаят е такъв, възможно е произходът на човешкото съзнание да се корени в способността да се усеща тялото в пространството.