Тази седмица Европейската комисия ще отвори своята дългоочаквана водородна банка, за да подкрепи увеличаването на възобновяемия водород в енергийния микс на ЕС. Целта е да се осигурят 800 милиона евро от европейски фондове за подпомагане на индустрията и насърчаване на частните инвестиции.
Очаква се зеленият водород да играе решаваща роля в усилията на ЕС за декарбонизация и постигане на целите си за намаляване на емисиите до 2050 г. Изпълнителният вицепрезидент на Комисията Марош Шефчович подчерта желанието на ЕС да води в използването на нови технологии и да демонстрира способността да заменете изкопаемите горива със зелен водород, произвеждайте стомана с нисък или никакъв въглероден отпечатък и задвижвайте превозни средства със зелен водород, който не замърсява.
През 2022 г. водородът представляваше по-малко от 2% от потреблението на енергия в блока и се използваше предимно за производство на химически продукти. Приоритет на ЕС е разработването на възобновяем водород, като се стреми да произвежда 10 милиона тона и да внася още десет милиона до 2030 г.
Седмицата на водорода на блока в Брюксел се стреми да обедини Европейската комисия, политиците, изследователите и индустрията за по-нататъшно развитие и използване на водород. Неотдавнашната енергийна криза в Европа подчерта значението на производството на водород в Европа, особено в страни със значителни вятърни и слънчеви ресурси.
Въпреки това необходимостта от инфраструктура и инвестиции във възобновяем водород все още е основна загриженост. Няколко проекта вече са в ход, като например предложението на Германия за изграждане на 400-километров тръбопровод за водород под Северно море и подводен тръбопровод между Испания и Франция. Освен това, сътрудничеството със страни като Южна Африка, Бразилия и Саудитска Арабия ще продължи да играе роля в стратегията на ЕС за възобновяем водород.