Властите на ивицата Газа, контролирана от Ислямското съпротивително движение (Хамас), заявиха този четвъртък, че израелските сили „продължават да затягат обсадата“ на индонезийската болница, в северната част на анклава, и осъдиха, че „те няма ли гаранции за безопасни коридори” за евакуиране на пациенти.
Говорителят на Министерството на здравеопазването в Газа Ашраф ал Кидра предупреди, че „окупацията може да извърши всякаква глупост срещу тези, които се евакуират от индонезийската болница“, часове след като осъди смъртта на най-малко дванадесет души при атаки срещу съоръженията . „Няма да напуснем индонезийската болница, докато последният ранен не бъде евакуиран“, каза той, като същевременно посочи, че Израел се стреми да „превърне болницата във военна база след престъпленията си в болница Ал Шифа“, сцена на обсада и няколко нападения от израелски войски през последната седмица.
По този начин той подчерта, че „окупацията може да използва ранените като живи щитове, както направи в болница Ал Шифа“, преди да даде подробности, че 700 души са задържани в съоръженията, включително близо 260 „ранени и болни“. Al Qidra отбеляза също, че „няма новини“ относно работата по евакуацията на пациенти, медицински работници и разселени хора в болница Al Shifa и повтори, че тези хора „са в трагична ситуация, без вода, електричество или храна“.
От своя страна генералният директор на Министерството на здравеопазването в Газа, Мунир ал Бурш, уточни, че „не е било възможно да бъдат премахнати или преброени мъртвите от атаките на Израел“ срещу индонезийската болница и добави, че няколко сгради в комплекса Те са били „унищожени“. „Много се опитаха да напуснат болницата и бяха нападнати“, оплака се той, преди да посочи, че „повече от сто пациенти се нуждаят от спешни операции с ограничен медицински персонал“. „Атаките на окупацията срещу болницата имат за цел да сложат край на всички здравни услуги в Северна Газа“, твърди тя.
Атаките срещу болницата бяха осъдени този понеделник „най-категорично“ от индонезийския външен министър Ретно Марсуди, който подчерта, че те представляват „явно нарушение на международното хуманитарно право“. „Всички държави, особено тези в близки отношения с Израел, трябва да използват цялото си влияние и възможности, за да призоват Израел да прекрати зверствата си“, подчерта тя.
Според информация, предоставена от палестинската информационна агенция Маан, израелската армия е атакувала съоръженията с артилерия, докато бойни танкове са напреднали към болницата с очевидното намерение да я обкръжат. Израелската армия осъди, че индонезийската болница е била използвана от Хамас за военни цели и заяви, че има мрежа от тунели под съоръженията, нещо, което беше отречено от властите на азиатската страна, нещо, което също беше направено от медицинските Комитет за спешно спасяване (MER-C), организацията, която финансира болницата.
Израел започна своята офанзива срещу анклава след атаките, извършени на 7 октомври от Хамас, които оставиха близо 1200 убити и около 240 отвлечени. Властите в контролираната от Хамас Ивица съобщиха за повече от 13 000 смъртни случая, включително повече от 5 000 деца, докато повече от 180 палестинци са загинали в ръцете на израелските сили за сигурност и при атаки на заселници на Западния бряг. и Източен Йерусалим.