Josh Kerr sets new indoor two-mile record at Millrose Games, surpassing Mo Farah

На 11 февруари 2024 г., в 20:31 GMT, британецът Джош Кер счупи световния рекорд на Мо Фара на две мили на закрито, като спечели на игрите Милроуз в Ню Йорк. Кер, световен златен медалист на 1500 метра, бяга осем минути 0,67 секунди, за да победи марката на Фара от 2015 г. от 8:03,40. След победата си Кер изрази, че знае, че това ще бъде много трудно състезание.

В състезанието на две мили при жените шотландската атлетка Лора Мюър постави нов британски рекорд на закрито, след като спечели, след като етиопката Медина Ейса беше дисквалифицирана. Eisa беше първият състезател, който пресече финалната линия, но тя беше дисквалифицирана, защото се намеси твърде рано в първата обиколка, което доведе до повишението на Muir от второ на първо място. Тази победа ще помогне на Мюър, докато се готви да се състезава за световната титла в зала в Глазгоу следващия месец.

Кер се нахвърли на финала, за да спечели мъжкото състезание на две мили, побеждавайки Грант Фишър, който постави американски национален рекорд от 8:03.62. Предишното най-добро постижение в света на закрито беше поставено от Фара в Бирмингам преди девет години. Кер, известен олимпиец, подчертава своето развитие в спорта, тъй като е еволюирал от доста добър, но не и от световна класа, до световен шампион, доказвайки способността си да си поставя и постига големи цели.

В същата дисциплина Девин Чарлтън от Бахамските острови подобри световния рекорд на 60 метра с препятствия за жени. С време от 7,67 секунди Чарлтън избръсна с 0,01 секунди предишния световен рекорд, поставен от шведката Сузана Калур преди 16 години.