McDonald’s увеличава дяловото си участие в операциите в Китай – NBC4 Вашингтон

McDonald’s увеличава своя миноритарен дял в бизнеса си в Китай от 20% на 48%. През 2017 г. гигантът за бързо хранене продаде контрола върху своите ресторанти в континентален Китай, Хонг Конг и Макао на Carlyle и Citic. През петте години оттогава McDonald’s удвои присъствието си в Китай до повече от 5500, което прави пазара вторият най-голям по брой локации.

Гигантът за бързо хранене продаде контрола върху своите ресторанти в континентален Китай, Хонконг и Макао през 2017 г. за 2,1 милиарда долара. Това беше част от по-широката стратегия на McDonald’s да притежава по-малко ресторанти, оставяйки на франчайзополучателите с познания за местните пазари да управляват собствените си локации. По това време Citic, държавна инвестиционна фирма, взе мажоритарния дял, докато частният капиталов гигант Carlyle купи дял от 28%. Макдоналдс държеше 20% от бизнеса. McDonald’s купува дела на Carlyle в китайския бизнес, увеличавайки своя миноритарен дял от 20% на 48% собственост.

Финансовите условия на сделката, обявена в понеделник, не бяха разкрити. Очаква се сделката да приключи през първото тримесечие на 2024 г., ако регулаторите я одобрят. Citic все още запазва своя дял от 52% в бизнеса. „Ние вярваме, че няма по-добро време да опростим нашата структура, като се има предвид огромната възможност да уловим увеличеното търсене и да се възползваме допълнително от дългосрочния потенциал на нашия най-бързо растящ пазар“, каза главният изпълнителен директор на McDonald’s Крис Кемпчински в изявление.

От 2017 г. McDonald’s е удвоил присъствието си в Китай до над 5500, което прави пазара вторият по големина по брой локации. Веригата има за цел да достигне 10 000 ресторанта до 2028 г. Но продажбите на McDonald’s в Китай се борят от началото на пандемията на Covid. Страната представлява около 4% от общите приходи на веригата, което е спад от 3,8% спрямо предходната година, според оценки на Factset. По време на последното обаждане за печалбите на McDonald’s Кемпчински отбеляза, че Китай се справя със „забавящи се макроикономически условия и исторически ниски потребителски настроения“, въпреки че веригата привлича клиенти, като рекламира своите бургери.

Вашият коментар