Екип от университета в Нагоя (Япония) разкри, че човешкото поведение, като мерките за задържане и изолация, влияят върху еволюцията на нови щамове на SARS-CoV-2, вирусът, който причинява Covid-19. Коронавирусът се разви, за да стане по-преносим по-рано в жизнения си цикъл. Констатациите, публикувани в Nature Communications, предоставят нови прозрения за връзката между поведението на хората и агентите, причиняващи болести.
Вирусите, като всеки друг жив организъм, се развиват с течение на времето, като тези, които имат предимства за оцеляване, стават доминиращи. Много фактори на околната среда влияят на тази еволюция, включително човешкото поведение. Чрез изолиране на болни хора и използване на блокировки за контролиране на огнищата, хората могат да променят еволюцията на вируса по различни начини и прогнозирането как се случват тези промени е жизненоважно за разработването на адаптивни лечения и интервенции.
Важна концепция в това взаимодействие е вирусният заряд. Това се отнася до количеството или концентрацията на присъстващ вирус на ml телесна течност. В случай на SARS-CoV-2, по-високият вирусен товар в респираторните секрети увеличава риска от предаване по капков път. Вирусният товар е свързан с потенциала за предаване на вирус на други хора, като вируси като ебола имат изключително висок вирусен товар, докато обикновената настинка има нисък.
Изследователската група, ръководена от професор Шинго Иуами, идентифицира тенденциите, използвайки математически модели с компонент на изкуствен интелект, за да изследва публикувани преди това клинични данни. Те откриха, че вариантите на SARS-CoV-2, които са най-успешни в разпространението, имат по-ранен и по-висок пик на вирусния товар, както и по-кратка продължителност на инфекцията. Изследователите също установиха, че намаленият инкубационен период и по-високият дял на асимптоматични инфекции, регистрирани, когато вирусът мутира, също са повлияли на еволюцията на вируса.
Ивами и колегите му предполагат, че промените в човешкото поведение, предназначени да ограничат предаването, увеличават селекционния натиск върху вируса. Това доведе до предаване на SARS-CoV-2 предимно по време на асимптоматичния и предсимптомния период, които настъпват по-рано в неговия инфекциозен цикъл. В резултат на това пиковият вирусен товар напредна до този период, за да се разпространи по-ефективно в най-ранните предсимптоматични стадии. Според учените, когато се оценяват стратегиите за обществено здраве в отговор на Covid-19 и потенциално причиняващи пандемия патогени в бъдеще, е необходимо да се вземе предвид въздействието на промените в човешкото поведение върху моделите на еволюция на вируса. Проучването предполага възможността нови щамове на коронавирус да са се развили поради сложно взаимодействие между клиничните симптоми и човешкото поведение.