Младите хора са по-податливи на вредното въздействие на фактори, които насърчават атеросклерозата, като висок холестерол и кръвно налягане. Изследователи от Националния център за сърдечно-съдови изследвания (CNIC) установиха, че артериите при по-младите хора са по-уязвими към увреждане поради тези фактори, вероятно защото са по-малко изложени на стареене.
Проучването, публикувано в Journal of the American College of Cardiology, подчертава необходимостта от агресивен контрол на рисковите фактори да започне в по-ранна възраст, което предполага промяна в стратегиите за първична превенция. Резултатите се считат за „призив за действие“ за преосмисляне кога и как лекарите трябва да се намесят, за да предотвратят сърдечно-съдови заболявания.
Изследването предполага, че атеросклерозата може да бъде обърната, особено ако агресивните интервенции се приложат на ранен етап. Промените в начина на живот, като промени в диетата, намаляване на консумацията на алкохол и намаляване на приема на сол, могат да помогнат за контролиране на нивата на холестерола и кръвното налягане. Ако тези мерки не са ефективни, може да се наложи фармакологично лечение.
Авторите на изследването призовават за ранен скрининг за субклинична атеросклероза и агресивно управление на рисковите фактори за облекчаване на глобалното бреме на сърдечно-съдовите заболявания. Те препоръчват скрининг за холестерол или атеромни плаки в каротидните или феморалните артерии, за да се идентифицират изложените на риск и да се започне агресивно управление на рисковите фактори.
Смята се, че 30% от хората на възраст между 40 и 45 години имат атеросклероза в някой артериален сегмент. Това подчертава значението на ранната интервенция и контрола на рисковите фактори при млади възрастни като превантивна мярка.