Причините, поради които някои хора изпитват главоболие от пиенето на червено вино

Някои хора не могат да пият червено вино, дори и в малки количества, защото ги боли главата. Сега проучване, публикувано в „Science Advances“, обяснява защо.

Екип от Калифорнийския университет в Дейвис (САЩ) обвинява флаванол, съединение, което се среща естествено в червените вина, че може да попречи на правилния метаболизъм на алкохола и да причини главоболие.

По-конкретно, този флаванол се нарича кверцетин и естествено присъства във всички видове плодове и зеленчуци, включително грозде. Смята се за здравословен антиоксидант и дори се консумира като добавка, но когато се метаболизира с алкохол, може да бъде проблематично.

„Когато достигне кръвния поток, тялото го превръща в различна форма, наречена кверцетин глюкуронид“, обяснява Андрю Уотърхаус от Департамента по лозарство и винарство на UC Davis. „По този начин той блокира метаболизма на алкохола.“ Натрупването на ацеталдехиден токсин причинява зачервяване, главоболие и гадене. В резултат на това хората могат да натрупат токсина ацеталдехид, обяснява водещият автор Apramita Devi.

„Ацеталдехидът е токсин, добре известно дразнещо и възпалително вещество“, казва Деви. „Изследователите знаят, че високите нива на ацеталдехид могат да причинят зачервяване на лицето, главоболие и гадене.“ Лекарството дисулфирам, предписвано на алкохолици, за да им попречи да пият, причинява същите симптоми, тъй като лекарството също причинява натрупване на токсин в тялото, когато обикновено ензим в тялото би го разградил. Около 40% от населението на Източна Азия също има ензим, който не работи много добре, позволявайки натрупването на ацеталдехид във вашата система.

„Вярваме, че когато податливи хора консумират вино с дори скромни количества кверцетин, те развиват главоболие, особено ако имат предшестваща мигрена или друго основно състояние на главоболие“, казва съавторът Морис Левин, професор по неврология и директор на главоболие. Център към Калифорнийския университет в Сан Франциско. „Вярваме, че най-накрая сме на правилния път към обяснението на тази древна мистерия. „Следващата стъпка е да го тестваме научно при хора, които развиват тези главоболия.“

Освен това нивата на този флаванол могат да варират драстично в червеното вино.

„Кверцетинът се произвежда от гроздето в отговор на слънчевата светлина“, казва Уотърхаус. Нивата на кверцетин също могат да се различават в зависимост от това как е направено виното, включително контакт с кожата по време на ферментация, процеси на изчистване и стареене. Учените планират клинично изпитване с червени вина, които съдържат много кверцетин, и червени вина с много малко, за да проверят теорията си за главоболието от червено вино при хората. Сега те признават, че все още има много неизвестни за причините за главоболие от червено вино. Не е ясно защо някои хора изглеждат по-податливи от други. Изследователите не знаят дали ензимите при хора, които получават главоболие от червено вино, се инхибират по-лесно от кверцетин или тази популация просто се повлиява по-лесно от натрупването на ацеталдехиден токсин.

Вашият коментар