Регулируемите терагерцови лазери с тясна честотна лента имат потенциала да революционизират изследванията и технологията на материалите

Група изследователи от Института Макс Планк за структурата и динамиката на материята в Германия са направили значително откритие в манипулирането на квантови материали с помощта на лазерни устройства. Чрез настройване на източника на светлина до 10 THz, изследователите успяха да създадат дълготрайно свръхпроводящо състояние в материал на основата на фулерен (K3C60), използвайки лазерна светлина, като същевременно намалят интензитета на импулса с фактор 100.

Изследователите са успели директно да наблюдават това индуцирано от светлина състояние при стайна температура за 100 пикосекунди и прогнозират, че животът му е най-малко 0,5 наносекунди. Това откритие има значение за разбирането на основния микроскопичен механизъм на фотоиндуцираната свръхпроводимост и може да даде представа за усилването на електронните свойства в материалите.

Андреа Кавалери, директор-основател на Института Макс Планк за структурата и динамиката на материята, както и професор по физика в университета в Хамбург и университета в Оксфорд, обясни интереса към нелинейния отговор на материалите и усилването на електронните свойства като свръхпроводимост. Резонансната честота, идентифицирана в това изследване, може да помогне на теоретиците да разберат кои възбуждания са важни за ефекта в K3C60.

Едуард Роу, доктор по философия. студент, работещ с Cavalleri, също отбеляза, че източник на светлина с по-висока честота на повторение при честота от 10 THz може да помогне за поддържането на метастабилното състояние по-дълго, което потенциално води до непрекъснато поддържане на състояние, подобно на свръхпроводимост. Това изследване има потенциала да подобри нашето разбиране за квантовите материали и техните свойства.

Вашият коментар