Два живи екземпляра от благородната зеленика са открити в морето около Нин и лагуната Нин, съобщи Society of Sea Explorers – 20 000 Miles. Въпреки че не бяха открити нови живи индивиди по време на издирвателната операция през септември, Обществото на морските изследователи 20 000 мили каза, че около Нин все още не се виждат, водолазите успешно са скрили скъпоценните пера на Йосип и Петър-Мило.
Перата бяха намерени отново от абитуриент Пио, млад мъж от Неймеген, който в края на миналата година вече беше открил скъпоценно перо. Тя е кръстена на него – Пиа. Потвърждението, че това е благородна перка, беше дадено от експерти от обществото 20 000 Miles, които са активни сътрудници в проекта „Опазване на благородната перка (Pinna nobilis) в Адриатическо море“.
Hrvoje Čižmek направи теренна проверка с търсачката през уикенда и потвърди, че и двете пера са живи индивиди и че са реагирали добре на стимула – затворили са се. Йосипа и Петра-Мила са високи около 40 сантиметра, като биолозите смятат, че това са индивиди на около четири години и вероятно полово зрели. Тяхната позиция е записана и състоянието им ще продължи да се следи и в бъдеще, заедно със състоянието на индивида Pia.
По време на това изследване биолозите се опитаха да определят състоянието на първия перикарп Pia, който беше намерен през декември миналата година и за последно беше потвърдено жив в началото на лятото. Заради изключително многото дъждове обаче видимостта беше намалена. Освен това Пиа се намира на няколко метра дълбочина, за разлика от Йосипа и Петра-Мила, които са разположени сравнително плитко, което също затруднява видимостта.
Добрите новини дойдоха наскоро от Истрия, за успешното намиране на ларви на благородната перика в колекторите, които се използват от много експерти, назначени и прегледани от няколко години в цяла Адриатика. Колекционерите често са били източник на нов живот за много двучерупчести, но рядко за зелениките. За да се постигне по-голям брой ларви върху колекторите, по-голям брой живи индивиди в природата, достигнали полова възраст, успешно размножили и имали късмета да имат друг съвместим индивид наблизо.
Чрез кампанията „Виждали ли сте ги?“ Институтът за опазване на околната среда и природата към Министерството на икономиката и устойчивото развитие приканва обществеността да съобщава за места, където са наблюдавани живи индивиди от благородния перник. имейл адрес [email protected]. Проектът „Опазване на благородната зеленика (Pinna nobilis) в Адриатическо море” се координира на национално ниво от Министерството на икономиката и устойчивото развитие и е съфинансиран от Фонда за опазване на околната среда и енергийна ефективност и експерти по проекта . Проектът се изпълнява от 2020 г. с цел опазване на този критично застрашен двучерупчест и в момента е във втория си период на изпълнение (2023-2025 г.).