Метеорологичните условия в събота предизвикаха вълнение у много хора, които седмици и дори месеци чакаха буря и подходящи температури на въздуха. Атмосферата беше „почистена“ и видимостта беше отлична, създавайки великолепни сцени на залез. Фотографът и главен редактор Раде Попадич от DalmacijaDanas засне тези сцени от Мосор, където Италия можеше да се види от нашия бряг, рядко явление, което се случва само няколко пъти в годината, след като силна буря изчисти атмосферата. Тези сцени обаче бяха още по-редки, случваха се само веднъж на няколко години. Слънцето залязва зад масива Гран Сасо, а скалите на Ябука и Монте Амаро се виждат на хоризонта.
Всички невероятни снимки са заснети с 500 мм обектив, улавящ бурята, която значително е стихнала от предишната нощ. Оптичният феномен на горния мираж, съчетан с ясните условия, създадоха перфектния залез и ранна вечер. Италия „изплува“ над хоризонта точно в момента на залез слънце, като масивите на Апенините се виждат от външните острови на Далмация и крайбрежните планини, особено над 500 метра над морското равнище. Най-големият Апенински масив Гран Сасо се виждаше на хоризонта зад Шолта, а пред него скалата на островчето Ябука. Най-високият връх на Апенините, Корно Гранде, се издигаше на 2912 метра малко по на запад. Видимостта беше толкова добра, че се виждаха дори долните Апенински масиви, като Монте Амаро.
Попадич също спомена, че Италия може да се види само няколко пъти в годината от нашия бряг след по-силна буря. Но съботните сцени бяха такива, които се случват само веднъж на няколко години. Той добави, че слънцето „залязва“ в източната част на масива, а най-високият връх на Апенините Корно Гранде се извисява малко по на запад на 2912 метра. Този път обаче видимостта беше толкова добра, че се виждаше не само централния Апенински масив, но и по-ниските. Можете да видите повече снимки, като отидете на предоставената връзка.