Лекторът подчерта, че дори отделни хора, които са свидетели на терористични атаки, ескалация на сигурността или тежки пътнотранспортни произшествия, са изправени пред подобна ситуация. Той заяви, че по-голямата част от тези хора, най-малко 80%, ще изпитат тежки симптоми на посттравматичен стрес в часовете, дните и дори през първите месец или два след събитието. Повечето от тях обаче успяват да реорганизират живота си и да престанат да изпитват тези симптоми, без да е необходимо лечение. Професионалната терапевтична намеса може да намали шанса за развитие на посттравматично стресово разстройство. Все пак, когато не е професионално, може да увеличи шанса за развитие. Говорителят също така спомена, че като цяло не винаги си струва да се намесва в естествените процеси на възстановяване.
Лекторът посочи, че от тежките събития е изминал около месец и половина, а тези, които все още изпитват симптоми на този етап, се определят като посттравматични. Беше трудно да се прецени какъв процент от участниците попада в тази категория, но вероятно бяха около десет процента от тях. Наред с тях много повече лица попадат в трудни ситуации и трудно ги преодоляват, нуждаят се от лечение.
Що се отнася до броя на израелците, определени като посттравматични, професорът изчисли най-консервативния брой на около 30 000, въпреки че очакваше броят им да бъде много по-голям. Важен проблем беше липсата на квалифицирани специалисти за лечение на подобни проблеми. Професорът също говори за продължителната борба, която се очаква през следващите десет или двадесет години и необходимостта от разработване на нови, може би технологични лечения.
Професорът завърши, като посочи важността на новите лечения, необходимостта да се помогне на членове на семейството и приятели, нуждаещи се от лечение и подкрепа, и способността на оцелелите с посттравматичен стрес да се интегрират на пазара на труда, както и значението на намаляването на недостига работна сила, което според него ще отнеме години. Това усилие ще включва разработване на нови лечения, справяне с продължителна борба и създаване на нови технологии.