Сръбските баскетболисти победиха Литва и се класираха за полуфиналите на световното!

Никола Йокич каза, че е уморен, Василие Мишич отказа да играе, за да отиде в лигата на НБА, а баскетболистът на Оклахома Алексей Поксевски оцени поканата. Неманя Белица е изтеглен от националния отбор, докато Никола Калинич и капитанът Владимир Лучич са извън терените поради контузии. Без стартовата петица и всички тези играчи, които несъмнено биха били част от атакуващия отбор, Сърбия изостана в навечерието на откриващото Световно първенство в Япония, Индонезия и Филипините.

Никой не им даде дори грам шанс да спечелят медал и шансовете им да стигнат до четвъртфиналите бяха застрашени. Но съседите убедиха всички и изреваха чак до полуфиналите! Сърбия победи Литва с 86-65 на четвъртфиналите и ще се бори за първия си световен медал след загубата от САЩ на финала на Световното първенство в Испания през 2014 г.

Литва се съпротивляваше само през първата четвърт, когато водеше, но през втората четвърт започна бомбардировката от 3 точки и решителната защита на Сърбия, смазвайки Литва. Бързо взе двуцифрено предимство и стигна до почивката с 49-38.

И в третата четвърт всичко приключи. Стефан Йович вкара тройка, а Богдан Богданович танцуваше на пода и правеше каквото си иска, но литовецът не успя да вкара нищо.

В края на третата четвърт Сърбия имаше плюс 18 и това беше краят на историята. Те лесно запазиха предимството си до края, за да спечелят голяма победа и да стигнат до финала за национален отбор, който дори не се е доближавал до това да бъде основен претендент за медал.

Богдан Богданович записа 21 точки и 4 борби, а Филип Петрусев бе най-добрият под коша със 17 точки. Литва бе водена с 15 точки и девет борби от Сендекерскис, но титулярът Йонас Валанчунас се провали напълно. Той отбеляза 11 гола.

На полуфиналите Сърбия ще се изправи срещу победителя от Канада срещу Словения.