Szabarzhenka победи Keys, за да спечели финала на US Open

Втората и шестата поставени Алина Савариженко от Беларус и Коко Гауф от Съединените щати победиха опонентките си на полуфинала Мадисън Кийс и Каролина Мухова в нощта срещу петък, за да получат титлата на победителите в US Open.

Гауф победи чеха с 6-4, 7-5 в първия полуфинал, преди Самбарженка да победи Кийс с 0-6, 7-6 (1), 7-6 (10-5) на американския финал. авансово плащане.

Финалистите от US Open 2017 започват страхотно. Тя не даде шанс на изпадналата във форма беларусинка и се подхлъзваше от игра в игра, само сет след половин час игра, точно както загуби от Слоун Стивънс преди шест години. Те бяха само на един сет от мача за титлата на САЩ.

Самбарженка спечели първия мач в 36-ата минута. Той обаче беше далеч от завръщането си в играта. Когато Кийс поведе с 4-2 във втория сет, тя продължи напред и спечели с 5-3. Тогава, неочаквано, най-добрият тенисист от понеделник в ранглистата на WTA на сингъл се появи на стадион Артър Аш.

Самбарженка отбеляза 12 попадения и поведе с 6-5. Тя също имаше два сетбола на сервис на Кийс (15-40), но американката спечели тайбрека с два аса, непредпазен сервис и добра атака. Не се притеснявах за финалната битка. Сабарженка изпусна Кийс в един момент, отвеждайки мача до трети сет и нов ден.

Преди третия сет Кийс потърси помощ от физиотерапевт за болки в мускула на лявото бедро, който превърза болното място, преди да продължи мача без забележими проблеми.

Самбарженка имаше шансове за „брейк“ в първата партия, но не успя да се възползва от тях и след два убедителни поредни гейма загуби подаването си при първия удар в шестия гейм. Но Кийс загуби предимството, което спечели в следващата игра. В крайна сметка решението за класиране на финала беше оставено на нов тайбрек, с тази разлика, че в този мач трябваше да бъдат отбелязани поне 10 точки.

Беларусите спечелиха първите си четири мача, като Кийс се справи с двоен бек, временно спирайки инерцията на Шабарженко. При 6-3 беларуските тенисисти спечелиха точка и започнаха да празнуват победата си. Въпреки това, тя бързо осъзна, че все още е близо до целта си и бързо отбеляза още две точки, за да стигне до шест мачбола. Кийс успя да спаси двама, но не и третия.

Трети пореден полуфинал във Flushing Mewadows се оказа късметлия за беларусина. След като Лейла Фернандес я победи в три сета през 2021 г. и Ига Свиртек направи същото година по-късно, Алина Сабардженка продължава победната си серия срещу Мадисън Кийс само на един сервис от победата. успя да го счупи

Победителят от тазгодишното Открито първенство на Австралия ще се бори за втория трофей от Големия шлем в кариерата си и ще има шанса да увеличи изкачването си до номер 1 в света, като спечели титлата от Откритото първенство на САЩ.

А 19-годишната Коко Гауф ще стигне до втория си финал в Големия шлем. На миналогодишния Ролан Гарос Ига Швиертек пропусна шанса да спечели. От събота срещу неделя вечерта централноевропейско време той ще търси най-големия успех в кариерата си под бурните възгласи от трибуните на стадион „Артър Аш“.