Желко Радич, официалният шофьор на трансплантационния автомобил на Министерството на здравеопазването, работи от шест години и е транспортирал около 80 органа, спасявайки 80 живота. Той често транспортира медицинския екип от Загреб до мястото на органа и след това се връща с тях и органа в болницата за трансплантация.
В началото всяко пътуване е било стрес за него, но се е превърнало в рутина. Дежури 24 часа в денонощието и винаги трябва да е на разположение. Той винаги планира най-бързия маршрут за транспортиране на органите и често посещава загребското летище „Франьо Туджан“.
Бъбреците и черният дроб обикновено се транспортират с търговски полети, защото могат да бъдат извън тялото за по-дълго време, докато сърцето, което може да бъде извън тялото само четири часа, най-често се транспортира с по-спешни полети. Понякога, ако е необходимо, той транспортира органи до границата на страната, където са необходими.
Поради спешността, когато се транспортират сърца и бели дробове, автомобилът му е придружен от полиция, за да стигне възможно най-бързо до местоназначението. Всички детайли по транспортирането на органите и медицинския екип се ръководят от координаторите на МЗ.
Емануел Браджашевич, 26-годишен координатор по трансплантация към Министерството на здравеопазването, отговаря за организирането на транспорта на органи в рамките на 30 минути. Транспортирането на черния дроб и бъбреците е рутинно, но за сърцата и белите дробове обикновено се изискват частни полети. Когато органите трябва да бъдат транспортирани в международен план, това може да стане по-сложно.
Според Еманюел най-стресовите ситуации възникват при координирането на мултиорганната експлоатация. Споменава, че недоспиването в продължение на 40 часа е било най-стресиращата смяна за него.
Координаторите проверяват регистър на доброволните донори при заявен потенциален донор от болница, като при необходимост получават съгласие от членове на семейството. Хърватия, заедно с Испания, е на първо място в света по брой трансплантации от години.
Д-р Марина Премужич, национален координатор на трансплантациите, говори за успеха на трансплантациите в Хърватия и високия процент на обществено одобрение за този метод на лечение. Тя припомни конкретен случай, който подчертава значението на трансплантациите и положителното им въздействие върху реципиентите.
В Хърватия все още има много хора, чакащи за трансплантация на органи, което подчертава продължаващата нужда от донори.