Възпалителните заболявания на червата (IBD), болестта на Crohn и улцерозният колит са заболявания, които се влияят значително от психическото състояние. Пациентите с тези заболявания могат да изпитат влошаване на физическите симптоми до точката на обостряне на заболяването. Пациентите могат да забележат засилване на симптомите на заболяването като: увеличаване на количеството в изпражненията, повишена склонност към кървене и понижаване на нивата на хемоглобина, умора и изтощение.
В Израел приблизително 65 000 пациенти страдат от възпалителни заболявания на червата и броят на пациентите непрекъснато нараства. Причините за развитието на тези заболявания не са напълно известни, но те включват сложна връзка между няколко фактора, сред които: генетични, фактори на околната среда и фактори, свързани с имунната система. Статия, публикувана през 2023 г., изследва взаимовръзката между умствените затруднения и възпалителните заболявания на червата и техните симптоми, като отбелязва, че има взаимно влияние между възпалителните заболявания на червата и психичните разстройства, като тревожност, депресия и посттравматично разстройство, което може да има отрицателно ефект върху развитието на хода на заболяването.
Известно е, че има значителни взаимодействия между мозъка и храносмилателната система и дори е установено, че храносмилателната система има повече нервни клетки от гръбначния стълб. Статията също така показва, че стресът има значително влияние върху оста, свързваща храносмилателната система с мозъка.
Как се справяте с продължителния стрес, който се отразява на хода на хроничното заболяване? На първо място, важно е да внимавате преди всичко за последователността на лечението с лекарства и медицинското проследяване. В спешни случаи човекът често е склонен да не задоволи основните си нужди, така че например не се храни правилно или пропуска храненията, не се грижи да спи достатъчно и има тенденция за събиране и намаляване на функционирането. Всичко това са нормални реакции на трудни събития, но с течение на времето е важно да се върнете към правилното самообслужване.
Освен това е важно да дишате правилно. Тялото е в постоянен режим „борба или бягство“ и тъй като няма от какво да се бори или да избяга, енергията е уловена вътре и симпатиковата система (която дразни мускулите и ги кара да се свиват, както и свиването на червата) , ще работи по-усилено без „бутон за спиране“. Дишането е ключът към спирането на тази ситуация.
Друга препоръка е разбирането, че не винаги можем да контролираме това, което ни се случва, но можем да контролираме начина, по който се справяме с него. Да възвърнем изживяването на контрол и сигурност чрез рутинни ежедневни действия, да променим мислите, които не ни помагат, и да увеличим физическата активност като ходене или джогинг, с цел освобождаване на енергията.
Ако психичният дистрес продължава дълго време и включва симптоми, които не изчезват и вредят на качеството на живот, важно е да се свържете с някой от доставчиците на психично здраве в общността или здравната каса. За пациенти с възпалителни заболявания на червата това е критична препоръка, тъй като поддържането на нормално психическо състояние е от съществено значение и може също да повлияе на поддържането на състоянието на заболяването. За съвети и насоки можете да се свържете с горещия номер на асоциацията за подкрепа на пациенти с болест на Крон и колит на телефон 03-7441391, неделя-четвъртък 19:00-22:00. За повече информация и услуги за поддръжка посетете уебсайта на асоциацията www.ccfi.co.il.